Hoppa till innehåll
Meny
Renoveringsbloggen
  • Lägenheten
    • Hall
    • Sovrum
    • Vardagsrum
    • Balkongen
    • Kök
  • Butik
  • Kontakta oss
Renoveringsbloggen
7 september, 201215 maj, 2013

Ljust med LED

Som ni kanske läst innan har vi dragit det mesta i kabelväg i taket för att slippa alla sladdar vid golvet.

För att på ett någorlunda snyggt sätt få upp högtalarkablarna samt antennsladden från sina respektive uttag till taket har vi byggt ett par kabelskenor på väggen.

Skenorna är gjorda av trälister som målats vita och som spikpluggats fast i väggen med 15mm mellanrum.

Till höger och vänster om skenorna kommer sedan fronthögtalarnas kablar ut från taket. I själva taket ligger kablarna i vanlig flexislang så om man vill byta ut dom någon gång i framtiden så är det inga problem.

Som multimediabänk har vi köpt något så exklusivt som ett par vita IKEA Bestå tv-bänkar. Med lite håltagning här och var fungerar dessa utmärkt som förvaring för förstärkare, datorer och annat bös.

På sidorna av vägglisterna har vi satt fast en ledlist med varmvitt ljust. Fast speciellt varmvitt var det inte! Det tillverkaren kallar varmvitt kallar vi spygrönt! För att råda bot på detta fick varje liten diod en omgång av en röd whiteboardpenna. Detta förvandlade det spygröna ljuset till, ja… spyrosa? Men för ögonen blev det ganska njubart. För er som funderar på att köpa en ledlist, köp vit eller kallvit.

Listerna som kom på rulle á 5 meter köpte vi från Deltaco. Transformatorn och dimmer köptes från Molectric.

Till vänster om den grå hårddisken kan man se dimmern som sitter fastskruvad på mellanväggen i möblen. Dimmer får trängas med modem, hårddisk, transformatorer och en jädra massa kabel!

Sådär! Då var listen på plats! Dimmbar med Nexas trådlösa i detta fall väggsändare. När Tvn kommer upp kommer även den få en list på baksidan.

Lämna ett svar Avbryt svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Planlösningen av lägenheten

Vi har köpt på oss en fyra i Göteborg. Lägenheten är byggd på det glada 60-talet, men det är inte så glatt längre. Vi skall gå igenom hela våningen och renovera alla rum. Arbetet kommer att genomföras välplanerat och ordentligt, eller bli som det blir eftersom vi egentligen inte vet hur man gör.

Så här ser lägenheten ut

Butik

Prova vår sökfunktion för produkter inom hem och renovering. Vi har samlat över 2 miljoner produkter i vår databas!

Senaste inläggen

  • Badrumsrenovering – välja fackmän eller göra själv?
  • Renovering av badrummet?
  • Planhyvlat hos Bauhaus
  • Moderniserad spegel med tunn svart ram
  • Bygga ny tröskel till köket
  • Montering av dörrfoder
  • Väggmonterad klocka med siffror
  • Nytt stenliknande laminatgolv till hallen
  • Renovera gamla trösklar
  • Bryta egen grön färg till hallen
  • Spackla upp dörröppning utan karm
  • Spackla alla väggar i hallen med gipsspackel
  • Bygga upp köksöppningen på nytt
  • Provar naturligt spackel
  • Dörrkarmen ska bort!
  • Dags att renovera hallen
  • Köket är klart!
  • Induktionshällen är monterad och inkopplad
  • Vi har vatten
  • Plattsättaren sätter plattor

Andra bloggar om renovering, inredning

  • Balkongfint
  • Bygg Naturligt
  • Desire to Inspire
  • Ekobyggbloggen
  • Hantverkarsidan
  • Inred med Natur
  • Lampbloggen
  • Min Lada
  • Minimalistiskt hem
  • Naturlig Trädgård
  • Skandinaviska rummet
  • Spika trall
  • Sunda hemmet

Byggvaruhus

  • K-Rauta

Inredning och möbler

  • Eco Wood Design
  • Kvik

Inspiration och tips

  • Homepoint
  • Proffsgrill
  • Sköna hem
  • Style Room

Specialister

  • Abi Trä
  • Assmundsons golv
  • Pebes tapetserareverkstad
©2026 Renoveringsbloggen | Drivs med WordPress och Superb Themes!